Skip to content Skip to footer

5 bajek edukacyjnych dla dzieci

Z biegiem czasu bajki dla dzieci się zmieniły. Czarne charaktery nie zawsze są zauważalne na pierwszy rzut oka i śpiewają wpadające w ucho piosenki, a wyciągane nauki nie skupiają się jedynie na prostych przekazach. Za sprawą bajek możemy przekazać znacznie więcej niż ostrzeżenie wobec nieznajomych, a wieczór na kanapie przybliży dziecku ważne tematy w przystępny sposób.

Jakie bajki wybrać, żeby zacząć rozmowę? Poniżej znajdziecie pięć tytułów i tematy, które poruszają.

1.       W głowie się nie mieści

Każdy z nas wie, jak ogromny wpływ na nasze życie mają emocje. Dzięki wizualizacji pięciu z nich ułatwimy rozmowę z dzieckiem na temat jego uczuć. Czy teraz kieruje nim Radość, Gniew, Smutek, Strach czy Odraza? Oprócz tego bajka przybliża temat depresji, dzięki czemu otworzymy ten temat w sposób łatwiejszy do przyswojenia.

2.       Co w duszy gra

Jedna z nowszych produkcji, której lekcja wcale nie odbiega daleko od tych, które już znamy. Dzięki historii, w którą wpleciony jest morał, o wiele dobitniej dociera przekaz.

 Musimy żyć z pasją i znaleźć swój cel, do którego będziemy dążyć, ale warto cieszyć się małymi rzeczami.

3.       Coco

Oprócz nauki o podążaniu za marzeniami, rozwiązywaniu sporów w rodzinie, czy też poruszeniu tematu śmierci, ważny jest też jeszcze jeden aspekt. Pamięć. Dzięki tej bajce łatwiej będzie wytłumaczyć dziecku istotę pamięci o zmarłych i pomóc mu zrozumieć, że dopóki ktoś jest w naszym sercu, zawsze jest z nami.

4.       Odlot

Czasami słyszy się, że „Odlot” rozpoczyna najsmutniejsze dziesięć minut jakiejkolwiek bajki, ale bez nich dalsza lekcja nie byłaby tak cenna. Oglądając następujące przygody zgorzkniałego staruszka rozumiemy, jak taki się stał, a także towarzyszymy mu w pokonaniu żałoby. Dzięki upamiętnieniu ukochanej osoby i nawiązywaniu nowych więzi życie może nabrać kolorów także po stracie. Raczej dla starszych dzieci.

5.       Moje magiczne Encanto

Wkraczając do magicznego Encanto, możemy wiele się nauczyć. Nie tylko, że każdy ma słabości i powinien móc polegać na innych, a wszyscy są równie wartościowi. Pozwoli dostrzec, że nawet „czarna owca” jest warta miłości, a tylko szczerość pozwoli nam być sobą i stworzyć jeszcze silniejsze więzi.

Dodaj komentarz

O nas

Liga Odkrywców to przygodowa edukacja podana w formie gier terenowych i mission pointów. Zbieraj punkty i wymieniaj je na nagrody!

Liga Odkrywców © 2022. All Rights Reserved. Designed by Desigo